+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

ANA DAĞITIM PANOLARINA YANGIN KORUMAYA YÖNELİK KAÇAK AKIM RÖLESİ İLAVE ETMENİN EN İDEAL YOLLARI

4 kez görüntülendi
ANA DAĞITIM PANOLARINA YANGIN KORUMAYA YÖNELİK KAÇAK AKIM RÖLESİ İLAVE ETMENİN EN İDEAL YOLLARI

Ana Dağıtım Panoları üzerinde bulunan ana şalterlere kaçak akım rölesi takmak diğer panolara göre fiziksel koşullar nedeni ile çok daha zor olabilmektedir. Çünkü ana şalterlere gelen bara veya kablo çapları çok geniş boyut ve kesitlerde olduğundan toroid akım trafosu montajı neredeyse imkansız hale gelmektedir. Fakat aşağıda anlattığımız ürünlerimiz ile ana dağıtım panolarına kaçak akım rölesi takmak artık çok kolay. İşin sırrı doğru ürün, doğru yöntem ve gerçekten çalışan bir sistem istemekten geçiyor.

1 ) Toplayıcı Tip Toroidal Akım Trafosu Kullanmak

Toplayıcı tip toroid akım trafosu normal akım trafolarını toroid akım trafosu olarak çalıştıran bir trafodur. 3 faz ve nötr hattı üzerinde bulunan 4 adet normal akım trafosunun vektörel farkını alarak kaçak akım rölesine fark bilgisini gönderir. Kaçak akım rölesi bu bilgiyi değerlendirir ve açma akımı set değerinin üzerinde bilgi gelir ise şalterin açtırma bobinini enerjilendirir ve şalteri açtırır. Zaten genellikle mevcutta pano tipi enerji analizörlerine bağlı 3 faz üzerinde akım trafolarınız vardır. 3 faz üzerine tekrar akım trafosu takmanıza gerek de kalmaz. Faz hatları üzerinde bulunan akım trafolarından bir tane de nötr hattı için bağlamanız yeterli olur. Yani mevcut akım trafolarını hem pano tipi enerji analizörü hem de toplayıcı tip toroid akım trafosu için kullanabilirsiniz. TT ve TN olan bütün sistemlerde kullanılabilir.

Aşağıdaki videoda çalışması detaylı olarak anlatılmıştır.

2)Ana dağıtım panosu üzerinde bulunan her çıkışa ayrı ayrı ( seçicilik ) kaçak akım rölesi ilave ederek

Diğer uygulamalara nazaran çok daha verimli ve kullanışlı bir uygulamadır. Diğer uygulamalara göre maliyetleri fazladır. Çünkü sadece ana şaltere değil , ana dağıtım panoları üzerinde bulunan dağıtım şalterlerinin her birine ayrı ayrı kaçak akım koruma sistemi tesis edilmesidir. Yani hangi çıkış hattında bir problem olursa sadece o hattın kaçak akım koruma sistemi devreye girer. Dolayısı ile arızanın hangi çıkış hattında meydana geldiği kolaylıkla tespit edilir. Diğer çıkış hatları çalışmaya devam ettiği için üretim kayıpları oluşmaz.

Seçicilik ilkesine en uygun ürün 4 çıkışlı harmonik filtreli KAR4-H kaçak akım rölesidir.

Bu ürün ile  ana dağıtım panolarının estetik yapısı bozulmaz veya aşağıda detayları verilen tek gövdede 4 çıkışlı ,8 çıkışlı,12 çıkışlı özelliklere sahip harmonik filtreli kaçak akım rölesini kullanmak yer problemi olan panolarda ideal çözümdür. Röle panosu maliyetlerine girilmek istenmez ise fiyat ve performans olarak avantaj sunarlar.

3) Diferansiyel Tip Toroid Akım Trafosu

Topraklama sisteminiz TT ise yani işletme topraklaması ve koruma topraklaması birbirinden bağımsız ise diferansiyel tip toroid akım trafosu hem maliyet hem de kolay montaj avantajı ile 1 numaralı çözümdür. Trafonun yıldız noktasının topraklama hattı üzerine takılan diferansiyel tip toroid akım trafosu kaçak akım rölesine bağlanır. Röle diferansiyel tip toroid akım trafosundan gelen bilgiyi değerlendirir , gelen bilgi kaçak akım rölesi açma akımı set değerinin üstünde ise röle şalterin açtırma bobinini enerjilendirir ve şalteri düşürür. Diferansiyel tip toroid akım trafosu ayrılabilir gövdeli olduğundan herhangi bir bağlantıyı ayırmaya gerek kalmaz. 5 dakika da montajı yapılır ve hemen devreye alınabilir.

4) Ayrılabilir Gövdeli Toroid Akım Trafoları

Ana şaltere gelen kablo veya bara çapları iç çapı 21 cm olan toroid akım trafosunun içinden geçebilecek durumda ise ( 3 faz + nötr geçecek ) ayrılabilir gövdeli toroid akım trafosu avantaj sağlar. Hiçbir bağlantıyı ayırmaya gerek kalmadan kolayca montajı yapılır röleye bağlantısı yapılarak devreye alınır.