+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Elektrik Arıza Tespiti

Elektrik Arıza Tespiti

Teknolojinin çok hızlı gelişmesine bağlı olarak kullandığımız mekanik cihazların yerini elektronik cihazların alması  ile elektrik şebekesinde kirlenme oranı artmıştır. Kirli olan olan şebeke de çalışmak zorunda kalan özellikle hassas elektronik cihazlarda arızalanma oranı çok hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Elektronik cihazların kartlarının yanmaları, güç kaynağı arızalanmaları, haberleşme sistemlerinde meydana gelen aksaklıklar, hastanelerdeki tıbbi cihazların ekranlarında meydana gelen karıncalanmalar, Server merkezlerinde meydana gelen haberleşme bozuklukları, ağır sanayi cihazlarının kumanda devrelerinde meydana gelen kart yanmaları bu arızalanmaların başlıcalarıdır.

Bu arızalar işletmelere yüksek miktarda maddi olarak zarar verir. Bu tür durumlar ile karşılaştığınız durumda yapılması gereken şey sorunun  kaynağının doğru tespit edilmesinden geçmektedir. Eğer sorunun kaynağı doğru tespit edilmez ise varsayım ile yapılacak her uygulama yeni bir sorunun ortaya çıkmasına neden olur.

Esis Mühendislik Problem Çözüm Aşamaları;

  1. Ölçüm, Analiz ve Tespit
  2. Raporlama
  3. Uygulama için keşif
  4. Uygulama ve Uygulama Sonrası Raporlama

Esis mühendislik olarak kesin çözüm garantisi ile hizmet vermekteyiz. Yaptığımız her ölçüm uluslar arası standartlara sahip cihazlarımız ile profesyonel mühendislerimiz tarafından  yapılır ve raporlanır.

Arıza Tespiti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Elektrik tesisatlarında arıza tespit cihazları ve göz ile muayene sonrasında yapılacak arıza tespiti, arızanın sonradan tekrar ederek can ve mal üzerinde olumsuz sonuçlar doğurmaması için profesyonel bir şekilde yapılmalıdır.

Arıza Tespiti Nedir?
Arızanın tespit edilmesi; Tesisat ve bağlı unsurların çalışmasına engel olan arızaların, teknik cihazlar ve göz ile kontrol edilerek arızanın neden kaynaklandığının bulunması işlemidir ve mutlaka yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır.
Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?
Arızanın tespit edilmesi aşamasında işinin ehli yetkili kişi ya da kişiler, öncelikle gerekli güvenlik önlemlerini almalıdır. Daha sonrasında ortaya çıkan arızanın tespitine uygun cihazlar ve el aletleri kullanılarak, arızaya neden olan kesin sorun yapılacak ölçümler ile bulunur.
Arızanın Tespit Edilmesi Hangi Cihazlarla Yapılır?
Ohmmetre
TDR-410
TW-8800
TW-82
TV 700 TESTBOY Duvar tarama cihazı
LA 1012 STANDART sıva altı kablo izleme cihazı
Yaygın Görülen Arıza Tipleri Nelerdir?
• Tesisat kablosunda kopukluk
• Kablonun herhangi bir sebeple hasar alması
• Kabloların su alması
• Kısa devre
• Toprak kaçağı arızası
Arıza Tespiti Kimler Tarafından Yapılmalıdır?
Arızanın tespit edilmesi yetkili ustalar tarafından yukarıda da sayılan benzer cihazlar kullanılarak, çevre güvenliğinin sağlanmasının ardından yapılmalıdır. Arıza tespitini yapacak kişi çevre güvenliğinin alınmasını sağladığı gibi, kendi güvenliğini de sağlayarak arızanın tespitine başlamalı ve mutlaka koruyucu malzeme kullanmalıdır.