+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Elektrik Tesisat Ölçümü

808 kez görüntülendi

İş güvenliği ve ekipmanlarına yönelik etmenler baz alınmak suretiyle, mutlaka periyodik olarak elektrik tesisat ölçümüişlemin yapılması gerekmektedir. Bunlar içerisinde en az 2 kez topraklama ve paratonel gerçekleştirilmesi dahil olmak üzere, işlemlerin tamamlanması bir zorunluluk haline gelmiş durumdadır. Elektrik tesisat ölçümünde çalışmaların periyodik olarak gerçekleşmesi ve raporlama konusunda, eksiksiz ölçüm yapılması büyük öneme sahiptir. Özellikle Çalışma ve Sosyal Bakanlığı nezdinde iş ekipmanları yönetmenliğine bağlı olarak en az 1 yıl süreyle, topraklama ve paratonel kontrollerini gerçekleştirilmesi, yasal yürütme çerçevesinde bir zorunluluktur.

 Sağlıklı Bir Çalışma Ortamı İçin Elektrik Tesisat Ölçümü

İşçi sağlığı ve güvenliği konusunda mutlaka tesisatın bunu sağlayıp sağlamadığına bağlı olarak, kontrollerin profesyonel bir anlayışla yapılması gerekmektedir. İşçi sağlığı ve güvenliği tüzüğüne uygun şekilde, farklı sektörlerdeki işletmelerin mutlaka tesisat kontrolünü yasal süreçte tamamlaması çok önemlidir.

Üstelik elektrik tesisat ölçümü sadece ilk dönemlerde değil, daha sonraki zamanlarda yönetmelikte belirtildiği üzere, periyodik şekilde düzenli olarak uygulaması öngörülmektedir.

Tesisat ölçümleri düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

 Elektrik Tesisat Kontrolü Nasıl Gerçekleşir?

Şirket bazında elektrik tesisat bölümünün bütün farklı kısımları, yönetmeliğe uygun şekilde gözden geçirilmekte ve raporlama çıkarılmaktadır. Mutlaka belirtilen standartlara uygun olarak işlemler yapılmalı; işçi güvenliği konusunda gerekli ortamın yaratılmalıdır. Bu konuda farklı ve teknolojik cihaz sistemiyle çalışmalar gerçekleşir.

– Termal kamera ile özel kontrol işlemi

– Uzaktan ölçüm yapan özel cihazlar

– Tesisteki kaçak akım koruma etmenine karşı özel topraklama çalışması

Bu gibi birçok farklı çalışma neticesinde, elektrik tesisat ölçümü gerçekleştirerek daha sağlıklı ve güvenilir çalışma ortamı oluşturulmaktadır.