+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Harmonik Ölçümlerinizi Yaptırıyor musunuz?

757 kez görüntülendi

Harmonikler son yıllarda elektronik anahtarlama elamanlarının artması ile ciddi şekilde işletmelerde problemlere yol açmaya başlamıştır. Bu problemlerin başından işletmelerin enerji kalitesi sorunu yaşaması gelmektedir. İdeal bir elektrik şebekesinin saf sinüzodial şekilde olması istenir. Ancak harmonik nedeni ile bu saf dalga şekli bozulur. Bunun sonucunda hassas cihazlarımız arızalanabilir.

Harmoniklerin Zararları

-Elektronik kartlarda yanmalara

-Güç iletim, dağıtımında kayıplara

-Trafolarda aşırı ısınmaya

-Kondansatörlerde aşırı ısınmaya sebep vererek bozulmasına

-Harmonik frekanslarından rezonansa neden olması

-Koruma sistemlerinin hatalı açmasına (koruma röleleri gibi)

-Motorlarda gürültü ve ısınmaya neden olması

Uluslararası standartlar gereği gerilim için harmonik bozunumu %3, akım için %5 olarak belirlenmiştir

Eğer tesisinizde bir enerji kalitesi problemi yaşandığını düşünüyorsanız, harmonik ölçümlerinizi tesis boyunca yaptırmanızı öneririz. Ülkemizdeli birçok dağıtım sistemi tek fazlı ve dengesiz yüklerden oluşur. Bu yüzden her bir birincil fazın harmonik yapısı farklıdır. Bu da 3 fazlı sistemlerin harmonik bozulmalarının hesaplanmasını daha farklı hale getirir. Çünkü her fazda dengesizlik seviyesi farklıdır.  Bu karışıklığın önüne geçmek için;

  • 3 faz ölçümü ayrı ayrı düşünülür. Bu metottaki potansiyel sorun bozunum oranın belirlenmiş sınırı hangi sıklıkla aşacağıdır.
  • Ortalama bozunum oranı 3 fazın üzerindedir. Her fazın ölçümü tekil bozunum oranındaki örneklere katkıda bulunur. Bu yöntemin dezavantajı ise faz üzerindeki yüksek bozunum oranını diğer iki fazın düşük seviyede olması durumunda belirsizleştirmesidir. İkinci metot daha güvenlidir ve harmonik bozunum ölçümlerde kullanılır.

Mühendislerimiz tipik olarak güç kalitesini takip etmek için periyodik olarak 3 fazın gerilimlerini ve akımlarını izler ve kayıt ederler. Bu ölçümler tipik olarak bir adet döngü içerir, fakat daha uzun örnekler interharmonikler gibi yakalamak için daha uzun örneklemeye ihtiyaç duyarlar. Güç Kalitesi monitörleri  15 ile 30 dakika aralığında binlerce ölçüm alırlar ve indeksler tarafından bunlar özetlenir. Harmonik bozulmadan başka, kaydedilmiş dalga şekilleri de steady-state (faz dengesizliği, güç faktörü, şekil faktörü tepe faktörü,) durumu için bize bilgi verir.