+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

İzolasyon Direnci ve Elektriksel Dayanım

Elektrik tesisatı içerisinde yer alan ekipmanların, kabloların ve makinelerin iletken ve yalıtkan dış kısımları arasındaki izolasyon, yük durumları ve çevresel koşullara bağlı olarak zaman içerisinde yıpranabilmektedir. Tesis içerisinde güvenli bir çalışma ortamının sağlanıyor olduğundan emin olabilmek için periyodik olarak, bu ve benzeri teçhizatın izolasyon ve dielektriksel dayanım testleri yapılmalıdır.

İzolasyon ve dielektriksel dayanım testleri, teçhizatın kullanım alanına göre, teçhizat iletken ve yalıtkan bölümleri ile birbirine göre yalıtımlı iletken kısımları arasına, standartların öngördüğü seviyede dış kaynaklı gerilim uygulanarak elde edilen izolasyon direnci ölçüm sonuçlarına dayanır.

Esis Mühendislik, Gelişmiş teknolojiye sahip akreditasyonlu cihazları ve uzman kadrosu ile İzolasyon direnci ve elektriksel dayanım ölçümlerini gerçekleştirmekte ve raporlamaktadır.

İzolasyon Direnci ve Elektriksel Dayanım Hakkında Bilinmesi gerekenler 

Elektrik tesisatlarında yapılması gereken testlerden biri olan izolasyon direnci ve elektriksel dayanım, tesisat sağlığının şartlara uygunluğunun kontrol edilmesi ve eksikliklerin giderilmesi adına önemli bir uygulamadır.

İzolasyon Direnci Nedir?
Tesisatlar da elektrik enerjisinin bulunduğu kısımların, enerji olmayan kısımlarla arasında enerji yalıtımının sağlanması gerekmektedir. Bu yalıtımın sağlanamaması halinde enerjinin bulunmasının can ve mal üzerinde zarar vermesi söz konusu olacağı için, enerji bulunan kısmın yalıtımı yani izolasyonu şarttır. İzolasyon direnci ise hattan geçecek enerjiye karşı iletkenin dış faktörlere de bağlı olarak yapılacak yalıtımın dayanıklılığıdır.
İzolasyon Direnci Nasıl Hesaplanır?
Direncin hesaplanması için hesaplama yapılacak hatta uygulanan gerilim uygulanarak, uygulanan gerilim ve akımın ölçülmesi ve özel bir formülle hesaplanması şeklinde yapılır.
Elektriksel Dayanım Nedir?
Elektriksel dayanım ise hattın iletken ve yalıtkanı ile birlikte, geçen akıma karşı dayanıklılık gücünü ifade eden bir kavramdır.
İzolasyon Test Cihazı Nedir?
İzolasyon test cihazı adından da anlaşılacağı gibi tesis üzerindeki enerji taşıyan hatların izolasyon kuvvetini ölçmek için kullanılan cihazlar olup, izolasyon megeri adıyla da anılmaktadır.
İzolasyon Direnci Testi Neden Önemlidir?
İzolasyon testinin yapılması, tesis üzerinde bulunan iletken izolasyonlarının akıma dayanıklılığının yönetmeliğe uygun olup olmadığının kontrol edilmesi nedeniyle önemlidir. İzolasyon direnci testinde yalıtımda görülen eksikliklerin giderilerek can ve mala zarar vermemesi için önceden önlem alınmasını sağlaması nedeniyle, ciddi bir öneme sahiptir.