+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Jeneratör Muayenesi

Günümüzde sıklıkla elektrik kesildiğinde her zaman bir jeneratöre ihtiyaç duyarız bu jeneratörler, dizel motor ve alternatör ile oluşur. Sık sık elektrik kesintisi yaşandığında otomatik ise 10 ila 15 saniyede elektrik enerjisi sağlar ve aktarır, manuel yani el ile çalışan jeneratörler ise operatör kontrolü ile çalışır.

Jeneratörlerin işlevini sağlıklı bir şekilde sürdürmesi için periyodik olarak bakım ve kontrolünün uzman kişiler tarafından yapılması ve raporlanması gerekir.

Jeneratör kontrolünde yaptığımız kontrol ve muayene kapsamındaki ölçümler;

 1. Kontrol ünitesi kontrolü
 2. Elektrik sistemi kontrolü
 3. Jeneratör topraklama geçiş direnci ölçümü
 4. Yakıt sistemi kontrolü
 5. Havalandırma sistemi kontrolü
 6. Yağlama sistemi kontrolü
 7. Soğutma sistemi kontrolü
 8. Marş sistemi kontrolü
 9. Fiziksel gözle kontrol
 10. Devreye alma testleri
 11. Acil stop kontrolü
 12. Elektriksel koruma donanımları kontrolü

Esis Mühendislik, Gelişmiş teknolojiye sahip akreditasyonlu cihazları ve Uzman kadrosu ile jeneratör kontrol ve  ölçümlerini gerçekleştirmekte ve raporlamaktadır.

Jeneratör Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Elektrik kesintisinin yaşandığı durumlarda ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamakla görevli jeneratörler, özelikle hastaneler gibi kritik merkezlerde ayrı bir önem taşır. Konut ve kamu alanlarında jeneratör muayenesi, jeneratörün mevcut ihtiyaçları karşılamaya engel bir durumunun olup olmadığının görülmesini sağlayacağı için önemlidir.

Jeneratör Muayenesi Nedir?
Kullanımda olan jeneratörlerin topraklama, havalandırma, soğutma, marş, elektrik ve kontrol ünitesi gibi farklı alanlarının kontrolünün teknik cihazlarla ve göz ile yapılması işlemidir.
Jeneratör Muayenesinin Önemi Nedir?
Jeneratörlerin özellikle uzun süreli elektrik kesintisinin önemli kayıplar doğurabileceği kritik kullanım alanlarında, enerjinin devamlılığının jeneratörler aracılığıyla sağlanmasına engel olacak bir durum olup olmadığının belirlenmesi açısında önemlidir. Yani sistemin tam olarak sorunsuz bir şekilde çalışabilirlik durumunun kontrolü için yapılacak jeneratör muayenesi oldukça önemlidir.
Jeneratör Muayenesi Kimler Tarafından Yapılmalıdır?
Jeneratörlerin muayeneleri, yönetmelikçe belirtilen elektrik mühendisleri, elektrik yüksek mühendisleri ve bu kişilerin kontrolünde çalışan yetkin kimseler tarafından yapılmalıdır.
Jeneratör Muayeneleri Kaç Yılda Bir Yapılır?
Periyodik şekilde jeneratör muayenelerinin, yılda en az 1 kez yapılması gerekir. Çalışma sisteminde herhangi bir sorun olmayan jeneratörlerin kontrolleri yönetmelik gereği yılda bir kez yapılmalı iken, probleme yönelik şüphe görülen durumlarda ise anlık olarak sıklıkla yapılabilir.