+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kaçak Akım Röleleri

1 kez görüntülendi
Kaçak Akım Röleleri

Kaçak Akım Röleleri

Yüksek teknolojiye sahip kaçak akım röleleri ile;

 1. İşletmenizde elektrik arızasına bağlı oluşabilecek yangın gibi istenmeyen durumları engellemiş olursunuz.
 2. İşletmenizde çalışanlarınızın hayatlarını elektrik kaçaklarına karşı korumuş olursunuz.
 3. İşletmenizin elektrik enerjisini kesintisiz kullanmasını sağlayarak üretim kayıplarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Çalışma ve sosyal güvenliği bakanlığının elektrik iç tesisler yönetmeliklerinde belirtildiği gibi ana dağıtım panolarına yangın korumaya yönelik 300 mA açma akımlı kaçak akım röleleri, bütün tali pano, ekipman, priz, motor, makineler ve cihazlara hayat korumaya yönelik 30 mA açma akımlı kaçak akım röleleri sigorta ile birlikte kullanılmalıdır. Fakat bu güne kadar piyasada satılan bir çok marka ve model kaçak akım röleleri ile bu yönetmeliğe uymak pek mümkün olmuyordu. Çünkü kaçak akım dediğimiz olayın tek bir nedeni vardır. Bu neden de izolasyon hatasıdır. Ya da düşük izolasyon seviyesine sahip kullanılan yalıtkan malzemelerdir. İzolasyon hatası olan yerde de kaçak akım çok yüksek akımlara çıkar hatta gözle de görülebilecek ark gibi sonuçlar ortaya çıkarır.

Aksi taktirde kaçak akım diye bir durum asla oluşmaz. Oluşan harmonik akımlardır. Bu harmonik akımların bir kısmı nötr hattı üzerinden dönüş yapmazlar. Frekansları yüksek olduğundan yalıtkan malzemelerde delinmeye yol açarak toprak hattı üzerinden devresini tamamlarlar. Dolayısı ile piyasada bulunan kaçak akım röleleri bu harmonik akımları kaçak akım gibi algılayıp açmaya giderler. Bu harmonik akımların gerilim değerleri çok düşüktür. Yani bir kalem pil kadar etkisi dahi yoktur. Fakat oluşturdukları akım miktarları 30 miliamper’den büyük olduğundan kaçak akım rölelerinin nedensiz açmasına yol açarlar.

Temsilcisi olduğumuz kaçak akım röleleri piyasada bulunan rölelerin aksine harmonik ve gürültü akımlarından asla etkilenmezler. Alçak geçiren filtre özelliğine sahiptir. Yani 50 Hz’den 2500 Hz’e kadar olan yüksek frekansa sahip parazit ve gürültü akımlarından asla açma yapmazlar. Bütün topraklama sistemlerine uyumludur. (TT, TN-S, TN-C, TN-C-S, IT )

Bu güne kadar çok yüksek maliyetler ödeyerek almış olduğunuz rölelerin taleplerinize cevap vermemesi çok üzücü bir durumdur. Bu duruma düşmemek için mutlaka doğru ürün ile çalışmalısınız. Her makinenin karekteristliği birbirinden farklıdır. Her makineye aynı tip kaçak akım rölesi kullanmak en çok yapılan hatadır.

Deneyimli mühendislerimiz keşif sırasında yüksek teknolojiye sahip cihazlarımız ile makinelerin karakterist özelliklerini, harmonik akım düzeylerini tespit ederler. Yapılmış olan tespitler sonucunda her makine için doğru ürün seçimini yaparlar.

Kaçak Akım Rölesi Geçmişi ve Kullanılma Amacı Nedir;

Kaçak akım röleleri geçmiş tarihe yönelik incelendiğinde gelişmiş ülkelerde 20-30 yıl önce kullanılmaya başlanıldığı görülmektedir. Türkiye’de ise tarihi çok eski değildir.

Fakat elektriğe bağlı oluşan iş kazalarının çok fazla artması nedeni ile günümüzde kaçak akım röleleri zorunlu hale gelmiştir. Hatta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı İş güvenliği müfettişleri denetimlerini sıklaştırmışlardır. Topraklama ölçüm yöntemlerini pek çoğumuz biliriz. Kazık çakarak veya yeni nesil cihazlar ile hiç kazık çakmadan kolayca topraklama geçiş direnci değerini ölçebiliyoruz. Her iki yöntemde de ölçeceğimiz noktayı topraklama hattından ayırmayız. Dolayısı ile ölçtüğümüz değer sadece o noktaya ait geçiş direnci değeri değildir. Topraklama hattı ile teması olan her noktanın paralel eşdeğer geçiş direnci değeridir.

Bu kapalı paralel ring şebekeden tek bir noktanın bile çıkması eşdeğer direncin yükselmesi anlamına gelir. Yani fazlar ile toprak hattı arasında oluşabilecek kısa devre akımının da düşmesi anlamına gelir.

Manyetik şalterler ve sigortalar bugün uygun seçilmiş olsa dahi toprak hatlarının fiziksel koşullardan çok etkilenmesi ve her gün toprak ring şebekesine ekleme ve çıkarmaların çok sık yapılması nedeni ile bu gün açma akım değeri uygun seçilmiş bir şalter veya sigorta yarın uygun olmayabilir. Aynı zamanda bu gün montajı yapılmış bir manyetik şalterin veya sigortanın açma karekteristliği ile 10 yıl önce takılmış bir manyetik şalterin veya sigortanın açma karekteristliği aynı değildir. Sigortalar ve manyetik şalterlerin ömür boyu özelliğini korumazlar. Sigortalar ve manyetik şalterler sahada test edilemezler. Yani açma akımı 2 kA olan bir manyetik şalteri sahada test etmek için 2 kA uygulayabilecek bir deney seti götürmeniz gerekir. Bu da mümkün olmadığı için yeni kullanılmaya başlanmış olan Termik manyetik şalterlerin çalışma karekteristliğini 10 yıl sonrada aynı şekilde koruyormuş gibi kabul edip rapor vermek oldukça hatalı bir durumdur. Diğer bir ifade ile üretici 2 yıl garanti vermesine rağmen biz on yıllık şalteri referans alarak kabul edip rapor veriyoruz gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Özetle manyetik şalterler ve sigortaları hayat koruma ekipmanı olarak seçmek bu riski almak anlamına gelmektedir.

Ayrıca sigorta ve termik manyetik şalterlerin uygunluk testleri makine panolarında yapılır. Yani makine panosuna ulaşan besleme kablosunun son noktasından yapılır ve ölçülen empedans değerleri bu noktadan alınır. Makine üzerindeki diğer elektriksel bölgelere makine besleme iletkeninden çok daha düşük kesitlerde iletken ile enerji taşınır. Dolayısı enerjinin taşındığı kesiti küçük direnç değeri büyük iletken, taşındığı bölgede oluşabilecek faz toprak kısa devresinde direnci yükselttiğinden kısa devre akımını düşürecektir. Dolayısı ile makine panosuna kadar koruma yapan sigorta veya termik manyetik şalter makinenin bir çok bölümünde oluşabilecek kaçak akımlarda etkisiz kalacağı kaçınılmazdır. Makine operatörü bu kaçak akım durumunda hayati risk ile karşı karşıya kalır.

Özetle;

Kaçak akım rölesinin açma akımları sigortalar ve manyetik şalterler ile mukayese edemeyecek kadar küçük değerlerde olduğundan aynı zamanda denetlenebilir ve test edilebilir olduğundan kaçak akım rölesi gerçekten hayat kurtarır. Can ve mal güvenliğini korur. Yangın gibi istenmeyen kötü durumları engeller.

DLY Kaçak Akım Röleleri

DLY Toroid Bağlantılı Kaçak Akım Röleleri, alçak geçiren filtre özelliği sayesinde harmonik ve diğer parazit akımlardan etkilenmezler. Özellikle sürücü ve benzeri yüksek harmonik akım çeken cihazlar için ideal üründür.

DLY Akım Röleleri Özellikleri

 1. TRMS Ölçüm Özelliği
 2. 25 mA -25 A Arası Açma Akımı Ayarı
 3. 20 mS – 5 Saniye Arası Açma Zamanı Ayarı
 4. Alçak geçiren filtre özelliği sayesinde harmonik ve diğer parazit akımlardan etkilenmezler. Özellikle sürücü ve benzeri yüksek harmonik akım çeken cihazlar için ideal üründür.
 5. Montajları kolaydır
 6. Kapalı ve açık kontakları sayesinde farklı kumanda cihazları ile birlikte kullanılabilirler.
 7. Manuel ve Otomatik Reset Özelliğine Sahiptir.
 8. Manuel Test ve Reset Özelliği Vardır.
 9. Çoklu besleme ünitesine sahiptir. Bu özelliği sayesinde nötr kullanmayan sistemler için harici nötr hattı çekilmeden 2 faz ile kolayca kullanılabilir. 110-125 V AC, 220-240 V AC, 380-415 V AC
 10. ( -10) – ( +60) derece çalışma sıcaklığına sahiptir.
 11. Raya montajı uygundur.
 12. Herhangi bir bağlantı kopması durumunda (Toroidakım trafosu kablosu) veya toroid akım trafosu arıza durumlarını bildirme özelliğine sahiptir.

Ücretsiz Keşif ve Demo için aşağıda yer alan formu doldurunuz.