+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kaçak Akım Rölesi Çalışma Prensibi

336 kez görüntülendi

Kaçak akım rölesi; faz ve nötr iletkenleri içinde bir dengesizlik şu demek oluyor ki, fark oluştuğunda devreyi açan anahtardır. Bir elektrik devresinde fazdan giren akım, nötrden çıkar. Eğer devrede normal bir şekilde akım döngüsü oluyor ise giren akımla çıkan akım miktarı birbirlerine eşittir.  Devrede kaçak olması durumunda fazdan giren akımın hepsi nötr üzerinden değil, bir kısmı da kaçak üzerinden olacaktır. Kaçak akım sonucu faz ile nötr dengesi bozulacaktır.

Daha detaylı kaçak akım rölesi bilgisi hakkında https://esismuhendislik.com.tr/kacak-akim-rolesi-testi/ burdan yararlanabilirsiniz.

Elektrik kaçakları birçok sebepten dolayı olabilmektedir. Hatalı yalıtımlardan dolayı iletkenlerin açıkta kalması ile iletkenlere elle ya da vücudun başka bir uzvuyla direkt ya da başka iletken cisimle temastan kaynaklanır. Oluşan kaçak akım toprağa akar.

Kaçak Akım Rölesi Çalışma Prensibi Nasıldır?

Ölçüm transformatörü içinden geçirilen faz ve nötr iletkenleri normal şartlarda eşit miktardı ve zıt yönde akmaktadırlar. Eğer sistemin içinde bir kaçak akım durumu olur ise bir dengesizlik mevcut olacaktır. Faz üzerinden geçen akım miktarının tamamı nötr üzerinden dönüş yapmayacağı için, faz ve nötr akımlarının toplamı sıfır olmamaktadır. Aradaki fark akımı ölçüm transformatörü üzerinde bir manyetik akı oluşturmaktadır. Bu manyetik akı ise sargı üzerinde bir akım oluşturur. Oluşan bu akım kumanda devresinin elektromanyetik bobinini harekete geçirmektedir. Bu sayede cihazın kapalı konumda bulunan ana kontakları açık konuma geçerek faz ve nötr iletkenleri ile şebekeyi birbirinden ayırmaktadır.

Kaçak Akım Rölesinin Görevi Nedir?

İzolasyonu hasar görmüş bir kablo ya da cihaz bağlantısı üzerinden oluşan kaçak akımlar, ark oluşumuna ve yangınlara sebep olur. 300 mA civarı bir kaçak akımın oluşturduğu sonuçlar, eşyaların tutuşması için gereken sıcaklığın oluşması için yeterlidir.

İnsan vücudu üzerinden geçen elektrik akımı çok ciddi derecede sonuçlar doğurmaktadır. Yaralanmalara hatta ölüme bile sebep olabilir. Değeri düşük olan elektrik çarpmalarında bile vücut istemsiz hareketler yapabileceği için, merdivenden düşme, başı çarpma gibi sonuçlar doğabilir ve fizyolojik yaralanmalar olabilir. Değeri çok yüksek bir iletkene dokunulduğunda insan vücudu iletken olduğundan vücut üzerinden geçen akım toprağa akarak devreyi tamamlar.