+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kaçak Akım Rölesi Çeşitleri Nelerdir?

1 kez görüntülendi

Kaçak akım rölesinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Birçok işyerinde kaçak akım röleleri sistemi çok çabuk devreden çıkardığı için devre dışı bırakmışlardır. Ama bunun asıl sebebi kaçak akım rölesinin yanlış tercih edilmesinden dolayıdır. Kaçak akım rölesi doğru bir şekilde seçilirse, en ufak atma sorunları ortadan kalkmaktadır. Özellikle de AC ve A tipi kaçak akım röleleri çok yanlış yerlerde kullanıldığından dolayı birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Bu tiplerin yerine F ya da DLY tipi kaçak akım röleleri kullanılması gerekmektedir.

Kaçak akım rölesi testini nasıl yapıcagını bilmiyorsan https://esismuhendislik.com.tr/kacak-akim-rolesi-testi  bu yazıyı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz..

Kaçak Akım Rölesi Çeşitleri

Kaçak akım rölesinin kullanım zorunluluğu Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. Bu yönetmeliğin 18.maddesine göre kaçak akım rölesi kullanım zorunluluğu getirilmiştir. Ayrıca Topraklama Yönetmeliği’nde de bu zorunluluk dile getirilmektedir. Sistem üzerinde toprak ve sigorta olmasına rağmen kaçak akım röleleri kullanılması gerekmektedir. Topraklama seviyeniz ve tipiniz ne olursa olsun, hatta ve hatta termik manyetik şalter bile kullansanız çok fazla güvenmemeniz gerekiyor. Bunun için kaçak akım rölesi kullanmanız gerekmektedir. 30 mA insan sağlığını korumaktadır, 300 mA ise bütün sistemi korumaktadır.

Harmonik yapılar sistemlere büyük zarar verebilmektedir. Bundan dolayı hamonik ölçümünü iyi bir şekilde yapmak gerekmektedir. Bundan dolayı bu sistemlerde harmonik yapılardan etkilenmeyen kaçak akım röleleri kullanmak gerekmektedir.

Kaçak Akım Röleleri

Birçok kaçak akım rölesi çeşidi bulunmaktadır. Bu kaçak akım röle çeşitlerinden ilki DLY tipi kaçak akım rölesidir. Özellikle bu tip sürücülü sistemlerde kullanılması önerilmektedir. Çünkü sistem üzerinde nötr olmadan da çalışabilmektedir. Ayrıca dijital ekran bulunmaktadır. Bu sayede de sıcak makinalarda çok rahat bir şekilde kullanılabilmektedir.

F tipi kaçak akım rölesi, diğer rölelere göre daha gelişmiş bir yapıya sahiptir. Birçok yerde kullanılan ve tercih edilen bir tiptir. Özellikle bankalar ve UPS sistemlerinde yüksek oranda kullanılmaktadır. Bunlarında dışında havalandırma tesislerinde en çok tercih edilen röle tipidir. Asansör sistemlerinde de F tipi kaçak akım röleleri kullanılmaktadır. Bunun sebebi yıldırım gibi ani tepkimelere karşı oldukça etkili olmasından dolayıdır.

AC tipi kaçak akım rölesi en çok bilinen ve en basit röle çeşididir. AC tipi kaçak akım rölesi sadece alternatif akımın olduğu yerlerde çalışmaktadır. Frekansların en ufak bir şekilde değişmesinde hemen sistemi durdurmaktadır. Ayrıca B tipi kaçak akım rölesi de DC sistemleri için önerilmektedir. Bunun dışında akülü arabalarda ve güneş santrallerinde çokça tercih edilmektedir.