+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Bağlanır

1 kez görüntülendi

Kaçak akım rölesi elektrik tesisatında meydana gelen istenmeyen akım kaçaklarını algılar ve insanlara yahut sistemlere zarar germemesi için bu akımı etkisiz hale getirir.

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Bağlanır?

Elektrik tesisatı içerisinden kaçak akım rölesi bağlanırken iki noktaya dikkat gösterilmelidir.

300 mA KAR Bağlantısı: Eğer tesisatın elektrik kaynağı trifaz yani 3 fazlı ise buna uygun olan trifaz kaçak akım rölesi kullanmak uygun olacaktır. Eğer bir asansör yahut dükkan gibi bir tesisata uygulanacaksa kaçak akım rölesi trifaze olarak takılır. Bu rölede dört tane giriş ve dört tane çıkış olmak üzere toplamda sekiz adet bağlantı noktası bulunur.

300 mA KAR Bağlantısı: Tesisatın elektrik kaynağı monofaze yani tek fazlı ise kullanılması uygun kaçak akım rölesi monafaze olmalıdır. Bu rölede dört bağlantı noktası bulunmaktadır. Bu bağlantı noktalarından ikisi giriş ikisi de çıkıştır.

Kaçak akım rölesi hakkında daha detaylı bilgi sahibi ve satın almak istiyorsanız https://esismuhendislik.com.tr/dly-kacak-akim-roleleri/ bizimle bu konumuzdan iletişime geçebilirsiniz.

Akım Rölesi Bağlantı Aşamaları;

  • Alt devrede kullanılacak olan kaçak akım rölesinin açma geciktirme süresi minimumda, üst devrede kullanılan atık akımın anahtar açma geciktirme süresi ise maksimum noktada olmalıdır.
  • Üst devrede kullanılacak olan kaçak akım rölesi kaçak akım değeri alt devrede kullanılan değerden üç kez daha büyük olmalıdır.
  • Cihazdan sonra tesisatta nötr iletkeni, koruma iletkeni ayrı ayrı olacak şekilde bulunmalıdır. Ört iletkeni izole olarak çekmeli, topraklanmamalı ve hiçbir yerde de topraklama veya koruma iletkeni ile elektrikli olarak temas etmemesi gerekmektedir.
  • Kaçak akım rölesi hem faz iletkenleri ile hem de nötr iletken ile bağlanmalıdır. Birden fazla cihazın kullanıldığı durumlarda ise yük tarafındaki nötr hattı hiçbir durumda diğer cihazın nötr hattı ile köpülenmemelidir.
  • Kaçak akım rölesi kurulumu gerçekleştirildikten sonra devreye sokulabilir. Test butonunu bastığınızda cihazınız devreyi açmalıdır.