+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kaçak Akım Rölesi Seçerken Bilinmesi Gereken Önemli Ayrıntılar Nelerdir?

771 kez görüntülendi
Kaçak Akım Rölesi Seçerken Bilinmesi Gereken Önemli Ayrıntılar Nelerdir?

Ana dağıtım panoları en az 2 kısımdan oluşur. Bunlardan birincisi İşletme enerji beslemesi ikincisi kompanzasyon beslemesidir. Ana dağıtım panolarının büyük bir kısmını oluşturan kompanzasyon panosunda bulunan cihazların arızalanma oranı diğer kısımlara göre çok daha fazladır. Örneğin 12 adet kademe olan bir kompanzasyon panosunda en az 12 adet kondansatör 12 adet kontaktör 12 adet reaktör 12 adet sigorta Ana şalter ve iletkenleri düşündüğümüzde herhangi birinde kaçak akım oluşması durumunda Ana şalter’e bağlı kaçak akım rölesi enerjiyi keser. Böylece kompanzasyon panosunda bulunan küçük bir sigorta arızası bile işletmeyi enerjisiz bırakır ve üretim kayıplarına yol açar. Dolayısı ile Ana dağıtım panolarına kaçak akım rölesi seçimi yaparken rölenin kompanzasyon panosunu ayrı olarak değerlendirmesi gerekir. Kompanzasyon panosunda da olabilecek arızalarda işletmeyi enerjisiz bırakmamalıdır. Kompanzasyonu ayrı olarak değerlendirip işletmeyi de uyarmalıdır. Özetle Ana Dağıtım Panolarına Yangın Korumaya Yönelik Takılacak Kaçak akım rölesi Ana dağıtım üzerinde bulunan bağımsız bölümleri ayrı olarak izlemeli ve Bağımsız bölümlerde oluşabilecek kaçak akımlarda işletmede enerji kaybına ( üretim kaybına ) yol açmamalıdır.

Soru : Bu özelliklere sahip bir kaçak akım rölesi var mıdır?

Cevap : Tabi ki var , çözüm DLY Kaçak Akım Röleleri Serisi  ( KAR1-H , KAR2-H , KAR4-H)


Jeneratör bulunan bir çok işletmede ana dağıtım panolarında kullanılmış olan şebeke ana şalteri ile jeneratör ana şalteri 3 kutuplu seçilmiş ise bu durumda yangın korumaya yönelik kaçak akım rölesi takmak mümkün değildir. Çünkü yıldız bağlı jeneratörlerin yıldız noktası topraklıdır. Yani şebeke ve jeneratörün ortak nötr barası jeneratör ve trafonun yıldız noktası üzerinden topraklıdır. Dolayısı ile şebeke şalterine taktığınız röle çalışmaz. Bu durumda şebeke ve jeneratör ana şalterleri 4 kutuplu şalterler ile değiştirilir. İki şalter’e de ayrı ayrı kaçak akım rölesi takılır. Panolar fiziksel olarak bu duruma müsait değil ise panolar da değişir. Bütün bunlara ek olarak bir çok yüksek maliyetli sonuçlar daha ortaya çıkar.

Soru : Peki bu maliyetlere girmeye gerek kalmadan bu işi başarabilecek tek bir ürün varmı dır?

Cevap : Tabi ki var , çözüm DLY Kaçak Akım Röleleri Serisi  ( KAR1-H , KAR2-H , KAR4-H)


Günümüzde gerçekleşen elektriksel arızaların en önde gelen sebeplerinden biri olarak harmonik akımlar gösterilirler. Gelişen Teknolojiye ayak uyduralım diyoruz sürücüler alıyoruz. Sonra harmoniğe bağlı elektriksel problemler ortaya çıkınca pasif ve aktif harmonik filtreler alıyoruz. Bakıyoruz kondansatörler çok fazla arızalanmaya başladı onlara da pasif filtre alıyoruz. Bunların hepsi akılcı işler. Fakat bir eksik var. Madem harmonik problemi artık oluşmaya başladı . Bütün elektriksel ekipmaları korumak için çalışmalar da yaptık. Peki eksik nedir?

Eksik şudur;

Madem her şeyi yeni teknolojiye uyarlıyorsun Kaçak akım rölelerini neden eski teknolojiden kullanıyorsun. Harmonik problemi varsa bundan bütün cihazlar etkilenir. Dolayısı ile kullanacağın kaçak akım rölelerinin de harmonik akımlardan etkilenmemelidir. Aksi taktirde harmonik akımlar var oldukça senin kaçak akım rölelerin ile ilgili problemin var olmaya devam edecektir.

Soru : Harmonik akımdan etkilenmeyen Yeni teknoloji kaçak akım röleleri varmı dır?

Cevap : Evet vardır. DLY kaçak akım röleleri harmonik ve diğer parazit akımlardan etkilenmezler ,gereksiz açma yapıp üretim kayıplarına yol açmazlar. çözüm DLY Kaçak Akım Röleleri Serisi  ( KAR1-H , KAR2-H , KAR4-H)


Özellikle CNC ,Robot ,Enjeksiyon makinaları gibi bir çok makine nötr kullanmaz , Daha doğrusu yanında veya içinde bir izolasyon trafosu ile gelir nötr kullanıyorsa kendi nötr’ünü kendi oluşturur veya makine nötr kullanmıyorsa 3 faz çıkış verir. Vatandaş makineye gelen besleme hattına kaçak akım rölesi takar bir de tutturdum çalışıyor diye sevinçten ne yapacağını şaşırır. Vatandaş senin bu şekilde taktığın o kaçak akım rölesi sadece izolasyon trafosu girişine gelen kabloyu ve izolasyon trafosu primer devresini korur. Nokta.

Yani en kötü en ucuz röleyi de taksan aynı sonucu alırsın.

Makine ile bir ilgisi yoktur. Çünkü izole trafoların nötr noktası olmadığından veya varsa da nötr noktası topraklı olmadığından kapalı devre oluşmaz dolayısı ile izole trafonun çıkışında tek faz’a direk temas etsen dahi üzerinden akım akmaz dolayısı ile gerilim oluşmaz yani etkisiz elemandır. Zaten direk temasta çarpılsaydın adı izole trafo olmazdı.

Peki bu çeşit makinelere kaçak akım rölesi takmalı mıyız?

Tabiki takmalıyız. Çünkü makine sürekli aktif haldedir. Zamanla makine üzerinde oluşabilecek bir izolasyon hatasında izole trafo çıkışındaki devrede faz veya nötr hatlarının gövde ile teması durumunda izole trafo girişine takılmış olan kaçak akım rölesi etkisiz eleman olacağından enerjiyi kesemeyeceğinden hem makine operatörü için hayati risk oluşur hem de oluşabilecek kısa devre veya kaçak akımlardan makinede elektriksel hasarlar  oluşur. Biraz daha detaya inelim bakalım neler oluyor. Vatandaş kaçak akım rölesi ile toroid akım trafosu takacak ,izole trafo girişine toroid akım trafosu ve kaçak akım rölesini bağlıyor. çoğu İzole trafo girişinde nötr olmadığından onun rölesi de 230 Volt ile çalıştığından röle beslemesini izole trafo çıkışından veriyor. Sonuç olarak izole trafo çıkışında bir kısa devre meydana geldi doğal olarak röle de bunu algılamayacak. Bırak rölenin enerjiyi kesmesini ,röle de izolasyon devresi çıkışında yani kısa devre meydana gelen devrede beslendiği için rölenin kendisi de hasar gördü. Yani korusun diye röle takıyoruz daha kendisini koruyamıyor gibi komik bir durum ortaya çıkacak.

Soru : Peki hem izole trafonun girişini hem de izole trafonun çıkışını aynı anda izleyip kısa devre veya kaçak akım hangi noktada olursa olsun koruma yapacak , sistemde nötr olmadan çalışabilek  bir kaçak akım rölesi var mı?

Cevap : Tabiki var. çözüm DLY Kaçak Akım Röleleri Serisi  ( KAR1-H , KAR2-H , KAR4-H)


Kaçak Akım Röleleri İçin Uygun Toroid Akım Trafosu Nasıl Seçilmelidir?

Öncelikle toroid akım trafosunun broşüründe yazan minumum ölçüm akımına bakmalısınız. Hayat korumaya yönelik kullanacaksanız minumum ölçüm akımı hassasiyeti 30 mA’in altında ,yangın korumaya yönelik kullanacaksanız minumum ölçüm akımı hassasiyeti 300 mA altında olmalıdır. Aksi taktirde bizim yönetmeliğimizdeki standartlara uymaz ve röle ile birlikte bağladığınızda korumayı sağlıklı yapmaz. Piyasa ya baktığınız zaman bir çok marka ve tipte toroid akım trafoları görebilirsiniz. Fakat bizim yönetmeliğimiz ile ilgili standartları karşılamadıklarını görürsünüz. Çünkü yakın zamanda Türkiye’de kaçak akım rölesi zorunlu olmadığından Avrupa ve diğer Zorunlu olan ülkelerde farklı standartlar olduğu için bu standartlara göre üretilmişlerdi. Biz de Röle Zorunlu olunca başka ülkelerin standartlarına cevap veren bu ürünleri bize de satmaya devam ediyorlar. DLY toroid akım trafoları her türlü fiziksel koşullara uygun modelleri ile (Kapalı Yuvarlak Tip , Ayrılabilir Yuvarlak Tip ,Diktörtgen Tip , Toplayıcı Tip ) Türkiye’de mevcut standartlara uygundur.