+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kaçak Akım Rölesi Ters Bağlanırsa ne Olur

2 kez görüntülendi
Kaçak Akım Rölesi Ters Bağlanırsa ne Olur

Kaçak akım rölesinin elektrik sistemine bağlantısını gerçekleştirdikten sonra, üzerinde bulunan alan test butonu yardımı ile çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli. Eğer ki röle sisteme ters bağlanmış ise ve test edilmeden kullanılırsa sistem kısa devre yapabilir ve hem şaltere hem de elektrik sistemine istenmeyen hasarlar verebilir. Kaçak akım rölesini devre dışı bırakmak için, kaçak akım rölesinin bağlantı noktalarından sökerek devre dışı kalmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu işlem gerçekleştirilirken konu hakkında bilgili kişilerin dikkatli ve özenli bir şekilde sökme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Devrelerde oluşabilecek kaçak akımları yakalayıp tespit eden ve açma yaparak insanları bu kaçak akımdan korurken tesisatı da koruyan cihazlara kaçak akım rölesi adı verilmektedir. Kaçak akım ise elektrik sayesinde çalışan cihazların iletkenlerinin enerji altındaki parçalarının yalıtkanlıklarında bozulma meydana gelmesi sonucu oluşan istenmeyen akım türüdür.

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Bağlanır?

Elektrik tesisatında bulunan elektrik kaynağı eğer 3 fazlı ise trifaz kaçak akım rölesi kullanmak uygun bir seçenek olacaktır. Genellikle asansörler ve iş yerleri için kurulan elektrik tesisatında trifaz kaçak akım rölesi kullanılmaktadır. Dördü giriş, dördü çıkış olarak toplamda 8 bağlantı vardır. Kaçak akım rölesinin üst bölgesinde biri nötr olan 3 adet ana elektrik şebekesine ait giriş bağlantı noktası alt bölümünde ise yine biri nötr olmak üzere elektrik tesisatına bağlanması gereken 3 adet çıkış noktası bulunmaktadır.

Kaçak Akım Rölesi Çalışma Mantığı

Kaçak akım rölesi faz ile nötr arasındaki devamlı olarak farkı ölçen ve bu fark oluştuğunda hattı kesen bir sistemdir. Bu artık akım ise toprağa akar çünkü fazdan çıkmıştır ve nötre dönmemiştir.