+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kaçak Akım Rölesinin Çalışma Prensibi

281 kez görüntülendi
Kaçak Akım Rölesinin Çalışma Prensibi

Topraklama, elektrik ile çalışan cihazlarda olası bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı alınan önemli bir önlemdir. Burada amaç, akımın toprağa aktarılarak uzaklaştırılmasını sağlamaktır. İnsan hayatını ve makinelerin kullanım ömrünü riske atmamak için kaçak akım riskine karşı topraklamanın doğru şekilde yapıldığı ve sağlıklı bir şekilde çalışması mutlaka çok önemlidir.

Ne yazık ki kimi zaman topraklama işleminin çok iyi bir şekilde yapılmamış olması, çeşitli izolasyon ve yalıtım hataları nedeniyle kaçak akım  tehlikesini ortaya çıkarmaktadır. Bu tür durumlarda kaçak akım, canlı yaşamı ve kullanılan elektrikli cihaz ömrü için büyük bir sakınca oluşturmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun yapmış olduğu çalışmalara göre, yangınların büyük çoğunluğunun kaçak akımdan kaynaklandığı ortaya çıkmıştır.

Kaçak Akım Rölesinin Çalışma Prensibi Nasıldır?

Kaçak akım rölesinin çalışma prensibi nasıldır, sorusunun cevabını vermek için bir örnek göstermekte yarar vardır. Kaçak akım rölesinin çalışma prensibi, yaklaşık olarak binalarda bulunan merkezi ısıtma sistemine oldukça çok benzemektedir. Merkezi ısıtma sisteminde su önce kazandan radyatörlere aktarılmaktadır. Sonrasında ise ısıtma işlemi ile birlikte tekrar kazana döner. Kazandan çıkmış olan su ile kazana giren su eşit miktarda olmaktadır. Sistem üzerinde bir akış detektörü bulunuyorsa ve borularda herhangi bir sızıntı varsa kazana daha az su gireceğinden dolayı detektörler bu sızıntıyı algılayıp sistemi tamamen durdurmaktadır. Kaçak akım rölesi de aynı bu Görseldeki şekilde çalışmaktadır.

Bir elektrik devresinde fazdan giren akım nötr kanalında çıkmaktadır. Kaçak akım rölesi devreye giren ve çıkan akımların eşitliği kuralına göre koruma işlemini yapmaktadır. Kaçak akım rölesinin içinde bulunan toroid akım trafosu sürekli giren akımlar ve çıkan akımları ölçmekle görevlendirilmiştir. Giren akım ile birlikte çıkan akım birbirine eşitse her şey normal olarak devam etmektedir ve kaçak akım rölesi devreye girmemektedir. Herhangi bir kaçak algılaması durumunda ise toroid üzerinde bir akım dengesizlik oluşmaktadır. Giren ve çıkan akımlar eşit olmamaktadır. Bu durumda toroid bu veriyi kaçak akım rölesine ileterek onun devreye girmesini sağlamaktadır. Daha sonrasında bu bilgiyi alan kaçak akım rölesi bütün sistemi kapatarak, cihazları ve insan hayatını tehlikelerden korumaktadır.