+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kaçak Akım Rölesinin Görevi Nedir?

352 kez görüntülendi
Kaçak Akım Rölesinin Görevi Nedir?

Bina yapıldıktan sonra insan ve teçhizat güvenliğini en üst noktaya çıkarmak için kullanılan kaçak akım rölesi elektrik sektöründe önemli bir yere sahiptir. Kaçak akım sigortası ya da kaçak akım koruma rölesi olarak da bilinen bu ürünün teknik detaylarını birlikte inceleyelim.

Kaçak akım röleleri hayatımızın her yerinde bulunmaktadır ve bulunması da gerekmektedir. İletkenlerin deforme olması durumunda, hayati risk taşıyan kaçak akımları tespit ederek 0.2 saniye gibi çok küçük zaman diliminde devreyi kapatarak insanları tehlikeli olan gerilimden koruyan devre elamanıdır.

Kaçak Akım Rölesi Kaç mA Olmalıdır?

30mA insan hayatını korurken, 300mA ise tesis ve büyük fabrikalarda oluşabilecek elektrik yangınlarına karşı korumaktadır. Ev tesisatlarında da çoğu zaman tercih edilmektedir. Eğer yaşadığınız yerde kaçak akım rölesi bulunmuyor ise, bir elektrikçiye danışarak, tesisatınıza uygun bir şekilde taktırmanız mümkün olmaktadır. Kaçak akım rölesini taktırırken akım kapasitesi ve şebeke gerilimi önemli rol oynamaktadır.

Kaçak akım röleleri akım taşıma kapasitelerine göre farklılık göstermektedir. 25A ile 63A arasında her çeşidini bulmak mümkündür. Hayatımızın kurtaran bu koruma anahtarını özellikle kaliteli yerlerden ve daha önceden kendini ispatlamış olan markalardan almak önemlidir.

 Kaçak Akımın Tehlikeleri Nelerdir?

Eğer 1mA kaçak akıma maruz kalırsak vücutta karıncalanma hissine, 5mA’de çarpılma durumu, 13mA’de solunumun durma noktasına gelmesi, 50mA’de kalbin tamamen işlevini yitirmesi ve 100mA’lik bir akıma maruz kalınırsa direkt olarak ölüme sebebiyet vermektedir.

İzolasyon kısmı hasar görmüş olan bir kablo ya da cihaz bağlantısından dolayı oluşan kaçak akımlar, ark oluşumuna ve yangınlara sebep olur. 300mA seviyesinde bir kaçak akımın oluşturduğu değer çevrede bulunan eşyaların tutuşmasına neden olmaktadır.

İnsan vücudundan geçen elektrik akımı çok ciddi derecede yaralanmalara hatta ölüme kadar gidebilmektedir. Çok küçük elektrik akımlarında bile vücut istemsiz şekilde hareketlere neden olacağı için, merdivenden düşme ve başı çarpma gibi sonuçlar doğabilmektedir.

Kaçak akım rölesinin açma süresi dünya üzerinde konulmuş olan EN 61008 standartlarına göre belirlenmiştir. 30mA açma seviyesinde açma yapan bir kaçak akım rölesinin, akım miktarına göre açma süresi diyagramı değişebilmektedir.