+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

KAR1-HD Harmonik Filtreli Kaçak Akım Rölesi

 Gelişen teknoloji ile birlikte elektronik cihaz ve ekipmanlar elektrikli makinaların içlerinde daha fazla bulunmaya başlamıştır. Dolayısı ile elektronik cihaz ve ekipmanların elektrik şebekesinde oluşturduğu parazit akımlar kaçak akım rölelerinin istemsiz açmasına yol açarak üretim kayıpları oluşturmaktadır. Yeni teknolojik cihaz ve makinaları kullanmaya başladığınızda buna paralel olarak kaçak akım rölelerini yeni teknolojik makinalara uygun olarak seçmelisiniz.

DLY KAR1-HD Dijital Kaçak Akım Röleleri, alçak geçiren harmonik filtre ve parazit akım filtresi sayesinde harmonik ve diğer parazit akımlardan etkilenmezler. Özellikle servo sürücü ve benzeri yüksek harmonik akım çeken makineler ve panolar için ideal üründür.

Besleme kablosu çapı ne olursa olsun , makine gücü ne olursa olsun en güçlü makinada dahi 30 mA’de sağlıklı çalışma garantisi olan ve aksi durumda ücret iade garantili ürünlerdir.

Kaçak akım dediğimiz olayın tek bir nedeni vardır o da izolasyon hatasıdır. Aksi durumda kaçak akım diye bir şey söz kanosu olamaz. Bir makinada gerçekte kaçak akım olup olmadığının tespiti çok kolaydır. Elinize bir izolasyon test cihazı alırsınız , hangi makinada test yapacaksanız o makinenin enerjisini kesersiniz. Makine üzerinde sırası ile her faz ile gövde arasına 500 volt uygularsınız ve test cihazının ekranında izolasyon direnci görüntülenir. Örneğin bir makinada test yaptığımızı varsayalım,

Makinanın enerjisini kestik. İzolasyon test cihazı ile sırası aşağıdaki testleri yaparak  tabloda ki sonuçları aldık.

Test Sırası Test Gerilimi Test Sonucu ( Mohm )
R fazı ile Gövde ( Topraklama ) arası 500 Volt 1 Mohm
S fazı ile Gövde ( Topraklama ) arası 500 Volt 1,02 Mohm
T fazı ile Gövde ( Topraklama ) arası 500 Volt 10,09 Mohm
Nötr – Toprak Arası 500 Volt 1,25 Mohm

Şimdi birlikte sonuçları yorumlayalım. 3 fazlı bir makine da yapılan 4 test sonucunda en düşük izolasyon seviyesi 1 Mohm değeri ile R fazı ile gövde arasında çıkmıştır. Dolayısı ohm kanunundan tek fazda nominal gerilimin efektif değeri ( Maksimum değeri de hesaplamada kullanabilirsiniz )  230 volt olduğuna göre I : 230 Volt / 1 Mohm = 0,23 mili amper çıkar. Yani bu makine 230 Volt alternatif akımın efektif değerinde 1 mili amper bile kaçak akım üretmemelidir. Zaten bu makinalar CE veya TSE belgesini bu şekilde alıyor. CE veya TSE testleri adı altında testler uygulanır. Bu testlerden biri de izolasyon testidir. Ama makine size geliyor etiketinde 30 mA yazan kaçak akım rölesini makinaya ilave ediyorsunuz anında atıyor veya bir süre sonra atıyor. Akabinde artık gelenek olmuş bu yorum makine da kaçak var. Yani diyorsunuz ki bu makinanın CE veya TSE belgesi hatalı öylemi. İzolasyon testlerini elinde basit bir izolasyon test cihazı olan herkes yapabilir. Yani makinaya belge almayacaksanız makinayı CE’ye veya TSE’e göndermenize gerek yoktur.

Ürün Broşürünü İndir

Kaçak akım rölesi ithal ediyor veya üretiyorlar size satıyorlar . Sizde makinanıza bu röleyi ilave ediyorsunuz. Tabi ki tutmuyor. Ama CE’si veya TSE’si tutmalıdır diyor.

Sonrasında Fabrika teknik personeli ile kaçak akım rölesini satan firma arasındaki benzer bir telefon görüşmesini aşağıda paylaşalım.

Fabrika Teknik Personeli: Merhaba. Sizden bir ürün aldık. Bir makinamızda denedik. Röleyi 30 mA’e ayarladık , makinaya enerji verdiğimizde hemen açma yapıyor. Sorun nedir yardımcı olur musunuz?

Satıcı Firma: Tabi ki olalım. Muhtemelen makinada kaçak akım vardır. Bu yüzden röle açıyordur.

Fabrika Teknik Personeli: Makine da 500 volt’ta   izolasyon ölçümü yaptık. Her faz ile gövde arası ve nötr toprak arası olmak üzere testler yaptık ve minumum 1,25 Mohm izolasyon direnci ölçtük. Dolayısı ile 230 Volt nominal gerilim altında 230 volt / 1,25 Mohm dersek 0,184 mA kaçak akım olabilir. Daha fazla olamaz. Zaten makine yurtdışından geldi ve CE belgesi var. Aynı zamanda makinanın test raporunda kaçak akım miktarı < 3 mA şeklinde bir değerde yazmaktadır.

Satıcı Firma: Rölemizin ekranında kaçak akım miktarı yazıyordur. O değer kaç görünüyor ?

Fabrika Teknik Personeli: Röle hemen açtığı için değeri göremiyoruz. Görebilelim diye yukarı bir değer olan 500 mA’e röleyi ayarladık. ekran da 386 mA sabit bir değer gösteriyor.

Satıcı Firma: 386 mA kaçak akım olduğu için bir üst değere ayarlamanız gerekir. 500 mA’de sağlıklı çalışabilir. Bu ayarladığınız değer yeterlidir.

Fabrika Teknik Personeli: Neden peki 30 mA’de çalışmıyor?

Satıcı Firma: Şebeke de harmonik ve parazit akımlar vardır.

Fabrika Teknik Personeli: Biz bu ürünü sizden zaten harmoniklerden etkilenmiyor diye aldık. Gelen denetçi memurlar 30 mA istiyor.

Bunu onlara nasıl izah edeceğiz?

Satıcı firma: Şu şekilde izah edebilirsiniz. Örneğin röleyi 500 mA’e set ettiniz. Ohm kanununa göre R=U/I dan ( Sistem  TT ise U=50 Volt , Sistem TN ise U = 230 Volt ölçülen değer  ), TN olduğunu varsayalım R : 230 Volt / 500 mA = 460 Ohm yapar. Topraklama geçiş direnci değeri 460 ohm’den küçük se uygun olur zaten.

Fabrika Teknik Personeli: Sizin bu hesabınıza göre sizden boşuna yüksek maliyetler ödeyerek ürün almışız. Şu anda piyasada bulunan sizin rölenizden 10 kat daha ucuz bir röleyi alsak aynı işi yapacak. Sizinki 500 mA’de tutuyor varsın o da 1 amper’de hatta 10 amper’de tutsun. 230 Volt / 10 amper : 23 Ohm’yapar. Topraklama zaten 1 ohm’nin altındadır . Hatta topraklamayı da  ölçtük 0,75 ohm çıktı. Dolayısı ile biz niye neredeyse 10 katı ücret ödeyip sizden ürün alıyoruz. Siz bu ürünleri niye ithal ediyorsunuz ki? Satış politikanız nedir sizin anlamadım.

Satıcı firma: Ama bizim ürünlerin belgeleri var. Kalite belgeleri.

Fabrika Teknik Personeli: Merak ettim hangi belgesi varmış. Bir söyler misiniz?

Satıcı firma: CE belgesi ve menşei belgesi hatta bir laboratuvar dan test raporu var.

Fabrika Teknik Personeli: Ya dalga mı geçiyorsunuz. Serbest dolaşım belgesi veya laboratuvardan almış olduğun test raporunun bizim fabrikamızda nasıl bir geçerliliği var. CE belgesi dediğin CE testleri izolasyon , süreklilik , dielektrik gibi rölenin üretildiği malzemenin kalitesinin raporudur. Zaten öyle bir raporu olmasa gümrükten dahi içeri sokamazsın. Yani Türkiye’ye gelen bütün ithal ürünlerin sahip olduğu belgedir. Laboratuvardan aldığın test raporu bizim şu anda izolasyon test cihazına aldığımız raporun benzeridir. Yani şu anda herhangi bir marka röleyi Türkiye’de TÜRKAK onaylı bir laboratuvar’a göndersem hemen test yapar verirler. Bu test şu dur. Röleyi 30 mA’e ayarlarlar. Laboratuvar ortamında 30 mA akım uygular, 30 mA’de açarsa test sonucu olumlu olur açmazsa olumsuz olur veya hata payı varsa bu da raporda belirtilir. Benim bir cihazın 30 mA de açıp açmadığını görmek için laboratuvara göndermeme gerek yok ki. Benim zaten röle test cihazım var onu gönderiyorum laboratuvara ve röle test cihazıma kalibrasyon sertifikası alıyorum. Sonra da kalibrasyonlu bu cihazımla senden almış olduğum röleyi 30 mA’de test ediyorum ve sonucu hemen yerinde görüyorum.  Dolayısı ile dışarı daki test raporlarının burada bir önemi yok. Ürünün yerinde test edilmesi gerekir. Yetkin mühendisler bizim fabrikamıza elektrik iç tesisat uygunluk raporu vermeye geliyor ve onda da benzer Türkak onaylı kalibrasyon sertifikasına sahip bir cihaz var. 30 mA’e ayarlıyor basıyor test tuşuna röle açtıysa ne ala açmadıysa uygunsuz rapor veriyor. Yani demem o ki. Bu mühendisin verdiği rapor kalite belgesi ve yerinde test belgesi dir. Sizin bahsettiğiniz belgeler bu ürünleri ithal edebilmeniz için gümrükte TSE’ye sunmak gereken belgelerdir. Sizin dediğiniz gibi olsa biz buraya yetkin mühendis değil laboratuvar test cihazları ile birlikte laboratuvarcıları çağırıp onlardan rapor almalıyız. Sorun şu ki sizin röle zaten 30 mA’de tutmuyor. Tutabilse test yapacağız.  CE veya TSE testlerinin söylediğinin tam aksini söylüyor sizin kaçak akım röleniz.

Farklı bir markadan yine dijital bir röle aldık. Onun ekranında da 273 mA akım yazıyor. Yani sizin röleniz ile bu diğer marka röle bırakın CE ve TSE testlerini doğrulamayı birbirlerini dahi doğrulamıyor. Sizin bu rölelere göre üzerinde sürücü, servo motor vs. cihazlar bulunan  hiçbir makine CE veya TSE raporu alamazlar. Şaka gibi. Benim fikrim şudur. Röle üretmişsiniz veya ithal etmişsiniz , bir de ekran takmışsınız , röleler ekranında diyor ki ben tutmayacağım , nedenini de ekranlarında itiraf etsinler diye röle getirmişsiniz. Tebrik ederim sizi.

Bir de bana diyorsunuz ki sadece makinalarda değil dağıtım panolarında ve ana dağıtım panoların bu ürünü kullanabilirsiniz.

Ya arkadaş ben diyorum bir makinanın üstesinden gelemiyor röle, siz diyorsun ki dağıtım panosunda ve ana dağıtım panosunda kullanabilirsiniz. Sizin matematikle aranız nasıl merak ettim. Sizin dağıtım panosu dediğiniz onlarca bu ve benzeri makineyi besliyor ana dağıtım panosu dediğiniz  ise yüzlerce makine, sürücü, UPS ve benzeri cihazları besliyor. Bir makinanın üstesinden gelemeyen röleyi arkasındaki panolara takıp yüzlerce makinanın üstesinden gelmesini beklemek hangi matematik hesabında var. Bu makinaya takılacak kaçak akım rölesinin sorunu, yalnız bu makine ya takılacak rölenin değil geriye dönük ana dağıtım panosu da dahil bütün panolara takılacak rölelerin sorunudur. Dolayısı ile bir makinanın üstesinden gelemeyecek bir röleyi arkasındaki panolara takıp tutmasını beklemek çok komik bir davranış olur. Neyse iyi ki 1 adet numune almıştık. Bunu iade ediyorum size. Benim kapımı çalacaksanız diğerlerinin başaramadığını başarmaya geldik diye çalın. Aksi durumda gelmeyin.

Yukarıdaki gibi bir görüşmeyi gelecekte yapmamak için denemeden ürün almayınız. Denemeyi de genellikle güçlü servo sürücüler bulunan makinalarda yapınız. ( Servo sürücü, büyük enjeksiyon makinaları vs. )

KAR1-HD Özellikleri

 1. Montajları kolaydır
 2. Kuru Kontakları sayesinde farklı gerilim seviyeleri ve farklı kumanda cihazları ile birlikte kullanılabilirler.
 3. Manuel Test Reset Özelliğine Sahiptir.
 4. Uzak kontrol Test ve Reset Özelliğine Sahiptir.
 5. Mudbus haberleşme protokolü ile veri transferi ve bütün sacada programları ile uyumlu anlık izleme özelliği
 6. Trip durumunda Açma akımı ve Açma zamanını saat ve tarih ile birlikte kaydetme özelliği
 7. LCD Ekran
 8. THD ölçümü
 9. Kaçak akım miktarının ekranda anlık gösterimi
 10. Alarm atama özelliği ve alarm çıkış kontağı
 11. Kaçak akım ve harmonik akımların ayrı ayrı ölçümü ve tek ekranda gösterimi
 12. Normal Çalışma , Alarm ve Trip durumlarını 3 farklı renk indikatör ile gösterme özelliği
 13. Raya montajı uygundur.
 14. Toroid  akım trafosu kablosu bağlantısı kopması durumunda veya toroid akım trafosu arıza durumlarını bildirme özelliğine sahiptir.
 15. ( -10) – ( +60) derece çalışma sıcaklığına sahiptir.