+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Koruma Rölelerinin Güç Sistemlerindeki Uygulamaları

1 kez görüntülendi
Koruma Rölelerinin Güç Sistemlerindeki Uygulamaları

Koruma röleleri koruma ekipmanı bağlı olarak generatörler, hazırlama, transformatörler, yükler olarak 4 başlıkta kategorize edilebiliriz. Koruma rölelerinin güç tesisindeki 4 temel uygulaması mevcuttur.

1) Generatör Koruma

Generatörlerin korunmasında, generatöre adım dışı röle takarken bu sayfada açık kalması gerekir. Farklı hatalara (arızalara) dayanan generatör koruma yolları vardır. En yaygın hatalar (arızalar) aniden güç yoksunluğu büyük generatörlerde, generatör ve yüklerde büyük orandaki güç uyumsuzluklarıdır. Bu güç uyumsuzluğu bazı generatörler de senkronizasyon kaybına neden oluyor. Bu senkronizasyon kabına birimi. Bunu generatörlerin güç uyumsuzluğundan uzaklaştırarak geri kalanıyla uyumlu çalışamaması olarak daha net bir şekilde açıklanabiliriz. Adım dışı hareketlerde generatör dışında başka bir sistemde açıklanır ve generatöre adım dışı.

2) İletim Hatlarının Korunması

İletimde çeşitli koruma röleleri korunabilir, ancak şapkaların korunmasında en yaygın uygulama uzaklığı koruyucu röleler takmaktır. Uzaklık rölelerinin tasarlanma akımı, gerilim ve ölçülen akım-gerilim arasındaki faz açısındaki değişikleri (uyumsuzlukları) uzaklaştıtır. Operasyon ilkesi; hata (arıza) olan mesafe ve rölenin görürüğü empedans arasındaki orana göre. Bu oran rölenin görünen empedansını önceden tanımlanmış eşik değeri ile kıyaslamaktayız.

3) Trafo Koruması

Onun trafo birimi diferansiyel bir koruma rölesi ile korunabilir. Bu koruma rölesinin koruması prensibi transformatörlerin yanlarında bulunup yüksek ve düşük gerilimdeki akım değerlerini karşılaştırmaktır. Normal şartlar altında ya da hata (arıza) harici durumda (odada trafonun şartsız durumda kapalıysa)

Yüksek düşük frekans rölesi, iki koruma rölesi birlikte çalışmaktadırlar. Çünkü trafolardaki enerji kayıpların frekansın artmasına yol açar.

4) Yük Koruması

Elektrik yüklerinde yüksek gerilim dalgalanmaları nedeniyle ciddi yük hasarlarına neden olabilir. Bu alanda yükler koruma röleleri altında / üzerinde korunabilirler.