+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Potansiyel yöntem düşüşü ile toprak direncinin ölçülmesi

758 kez görüntülendi
Potansiyel yöntem düşüşü ile toprak direncinin ölçülmesi

Potansiyel yöntem düşüşü ile toprak direncinin ölçülmesi, toprak direncinin ölçülmesi için kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir ve geniş bir alanı kapsamayan küçük sistemlere en uygun olanıdır. Gerçekleştirmek basittir ve bir sonuç elde etmek için minimum miktarda hesaplama gerektirir. 

Bu yöntem genellikle büyük topraklama tesislerine uygun değildir, çünkü çok uzun test kablolarının kullanılmasını gerektiren doğru bir ölçümün sağlanması için gerekli olan kazık ayrımları aşırı olabilir ( Tablo1).

Normal olarak, dış test elektrotu veya akım testi payı, topraklama sisteminden 30 ila 50 metre uzağa doğru hareket eder (bu mesafe test edilen sistemin büyüklüğüne bağlı olsa da – Tablo 1’e bakınız) ve iç elektrot veya voltaj testi hissi, daha sonra toprak elektrotu ile mevcut test kazanı arasındaki orta yol ve bu aralar arasında doğrudan bir çizgide sürülür.

Tablo 1 – Metre cinsinden maksimum toprak sistemi boyutlarıyla akım ve voltaj elektrot ayrımının değişimi


Direnç şeklini kontrol etmek için iki ek ölçüm yapılmalıdır:Test elektrotlarının gerçekten doğru bir okuma elde etmesi için yeterince uzağa yerleştirildiğinden emin olmak gerekir. Doğru bir sonuç elde etmenin tek yolu olduğu için bu kontrolün yapılması tavsiye edilir.

Voltaj testi elektroduna (P) sahip olan ilk, orijinal voltaj elektrot-toprak sistemi ayrımının% 10’unu ilk konumdan uzaklaştırılmalı

İkincisi, Şekil 3’te gösterildiği gibi, orijinal konumuna göre% 10 daha yakın bir mesafe taşınmalı.

Şekil 3 – Direnç ölçümünün geçerliliğinin kontrol edilmesi

Eğer bu iki ek ölçüm, orijinal ölçüm ile uyumluysa, gerekli doğruluk seviyesinde, test kazıkları doğru bir şekilde konumlandırılmıştır ve DC direnç rakamı, üç sonucun ortalaması alınarak elde edilebilir.Bununla birlikte, eğer bu sonuçlardan herhangi biri arasında büyük bir anlaşmazlık varsa, bu durumda bahislerin yanlış bir şekilde konumlandırılmış olması muhtemeldir, ya test edilmekte olan toprak sistemine çok yakın olmak, ya da diğer yapılara çok yakındır. sonuçlara müdahale etmek.

Kazıklar daha büyük bir ayırma mesafesinde veya farklı bir yönde yeniden konumlandırılmalı ve üç ölçüm tekrarlanmalıdır. Tatmin edici bir sonuç elde edilene kadar bu işlem tekrarlanmalıdır.

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet