+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sigorta Özellikli Kaçak Akım Röleleri

673 kez görüntülendi

Kaş Yapalım Derken Göz Çıkarmayalım.

Kaçak akım rölesi zorunlu olduğu günden beri yapılan yanlış uygulamaların ardı arkası kesilmiyor. Bir tanesini paylaşalım istedik.

Bir fabrikanın Elektrik Bakım Ustası Ahmet Usta ile aramızda geçen görüşmeyi paylaşıyorum.

Ahmet Usta:

Merhaba iyi günler

Esis Mühendislik:

İyi günler. Nasıl yardımcı olabiliriz size?

Ahmet Usta:

İş güvenliği uzmanımız kombinasyon prizlerine kaçak akım rölesi takılmasını istedi. Konu hakkında bilgi alacağım.

Esis Mühendislik:

Tabi ki yardımcı olalım size. Nasıl bir uygulama yaptınız veya yapacaksınız ?

Ahmet Usta:

Kombinasyon prizi üzerinde 2 adet Trifaze prizler için 3X32A C serisi sigorta 2 adet monofaze prizler için 1X16A C serisi sigorta var. Trifaze sigortalardan birini söküp yerine trifaze bir röle takayım dedim. Fakat Trifaze sigortanın boyutu trifaze sigortadan daha geniş olduğundan ben de 1 adet monofaze 1 adet trifaze sigortayı söküp yerine 4X40A 30 mA kaçak akım rölesi taktım ve bütün prizleri bu röleden besledim. Trifaze prizleri trifaze sigortadan monofaze prizleri de monofaze sigortadan besledim. Fakat Trifaze prizlerin ikisi de dolu. 2 adet kaynak makinesi çalışıyor. Bir süre sonra trifaze sigorta atıyor. Trifaze röle de çok ısınıyor. Nerede hata yapıyorum?

Esis Mühendislik:

Ahmet Bey Sigortaların termik açma özelliği vardır. Nominal akımlarının 1,45 katı fazla akım çekilirse 1 saat içinde termikten açma yaparak korumayı sağlayacak. Dolayısı ile tek sigortaya 2 prizi bu şekilde bağlayamazsınız. Rölenin ısınma nedeni ise termik açma özelliği yoktur. Dolayısı ile nominal akım değeri üzerinde akım çekilirse ısınır ve zamanla özelliğini kaybeder. Bu şekilde uygulama olmaz.

Ahmet Usta :

Anladım. Şu şekilde yapsam , 3X32A trifaze sigortaların ikisini ve 1 adet 1X16A monofaze sigortayı çıkartıp yerlerine 4X63A 30 mA röle ve 3X63A C Serisi sigorta taksam termikten atmaz artık değil mi?

Esis Mühendislik:

Ahmet Usta sigortaların manyetik ( kısa devre ) açma özellikleri de vardır.

C serisi oldukları için çıkış devrelerinde özellikle fazlar arası veya fazlar ile nötr arasında kısa devre olması durumunda ve bu kısa devre akımı C serisi sigortaların nominal akım değerinin 10 katı değere ( C32 > Ik:320 Amper )ulaşması durumunda 100 ms için kısa devreden açma yapıp korumayı sağlayacaklar. Sigorta seçimi yaparken hat empedansları ölçülür. Maksimum hata akımları hesaplanır. Bu hata akımlarına göre sigorta tipi ve akım değeri seçilir. Sen 3X32A C serisi sigortanın uygun olup olmadığını daha bilmiyorken C serisi 63 Amper sigortayı nasıl takıyorsun. Yani bir süre sonra fazlar arası veya fazlar arası kısa devre olması durumunda oluşacak kısa devre akımı 630 Amper’e ulaşmaz ise sigorta açma yapmaz. Dolayısı ile senin kombinasyon prizine çekmiş olduğun o iletken kısa devre akımını kaç saniye taşıyabilecek. Ben söyleyeyim. 1 saniyeden çok daha kısa sürede kablo yanacak , kombinasyon prizi yanacak. İletkeni taşıyan kanal yanacak. Sonuç ,arama motoruna yaz göreceksin. Her gün bir fabrika ,bir depo veya bir yurt yangını. Aynı zamanda 32A sigortayı 63A’e çıkartırsan termik açma özelliğini de devre dışı bırakmış olacaksın. Yani 63 A X 1,45 katı : yaklaşık 91 amper akım çekilecek ki termik açma özelliği iş görsün. En önemlisi de o sigorta açmaz ise geriye dönük hiçbir sigorta açmaz. Çünkü geriye doğru sigortaların nominal akım değerleri ve kısa devre açma akım değerleri yükselerek giderler. Yani en sondaki sigorta açmaz ise hiçbir sigorta açmaz. Özetle en son daki sigorta en önemli sigortadır.

Bu şekilde uygulama yapamazsın.

Ahmet Usta:

O zaman abi şöyle yapsam, Monofaze ve trifaze sigortaları alsam yerlerine 2 adet 4X63A 30 olan 2 adet kaçak akım rölesi taksam olmaz mı?

Esis Mühendislik :

Ahmet usta kaçak akım röleleri fazlar ile toprak veya nötr ile toprak ilişkisine bakar. Fazlar arası veya fazlar ile nötr arasında kısa devrelerde etkisiz elemandır. Bazı durumlarda şiddetli kısa devrelerde kısa devre akımının bir kısmı toprağa atlama yaparsa açma yapabilir. Ama istisnalar kaideyi bozmaz. Yani röle bir sigorta görevi görmez. Sakın ha böyle bir uygulama yapmayın.

Ahmet Usta :

Abi hiçbir şey olmuyor. Ben bu işin içinden nasıl çıkacağım. Bana bir yol gösterin lütfen.

Esis Mühendislik:

Ahmet usta sana 2 tane sigorta özellikli trifaze 2 tane sigorta özellikli monofaze 30 mA kaçak akım rölesi vereyim.

Trifaze olan trifaze sigorta boyutunda, monofaze olan monofaze sigorta boyutunda, oradaki 4 ürünü al, yerine bu dört ürünü 2 dakika da montajını yap. Derdin tasan kalmasın.

Bu ürünlerin;

  • C serisi sigortalar gibi 10XIn manyetik açma özelliği
  • C serisi sigortalar gibi 0,1 saniye için 1,45 X In termik açma özelliği
  • Kaçak akım koruma özelliği ( 30 mA )

vardır.

Ahmet Usta:

Abi böyle bir ürününüz varsa niye en başından söylemiyorsun. Yarım saattir konuşuyoruz telefonda.

Esis Mühendislik:

Ahmet usta biz eğitim vermeden ürün satmıyoruz. Yarım saat eğitim aldığınıza göre bizden demo veya ürün satın almaya hak kazanmışsınızdır demektir.

Ahmet Usta :

Vay be teşekkür ederim. Başka ne ürünleriniz var?

Esis Mühendislik:

Sitemizi  inceleyebilirsiniz. İyi günler dileriz.

Ahmet Usta :

Teşekkürler , iyi günler.

Ürün Detay : https://esismuhendislik.com.tr/sigorta-ozellikli-kacak-akim-roleleri/