+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Topraklama Çeşitleri Nelerdir?

189 kez görüntülendi

Topraklama, elektrik ile çalışan cihazların korunması için yapılan bir önlemdir. Ayrıca sadece cihaz değil, insan sağlığı için de gerekli olan bir önlem olarak karışımıza çıkmaktadır. Kaçak elektriğin bir iletkenle toprağa verilmesini sağlayan sıradan bir sistemdir. İnsan yaşamını ve cihazların kullanım ömrünü riske atmamak için elektrik kaçağı riskine karşı topraklama mutlaka yapılmalıdır. Bu sayede cihaz üzerinde oluşabilecek fazla elektrik yükü direnci çok az olan toprak hattı üzerinden toprağa verilecek ve cihaza dokunan kişilerin dirimsel tehlikesi ortadan kalkmış olacaktır.

Topraklama Ölçümü Hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise https://esismuhendislik.com.tr/topraklama-olcumu bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Topraklama Nedir?

Topraklama kanuni bir zorunluluktur, ölüm tehlikesi olduğu için bir lüks değil yükümlülüktür. Fakat gerek ülkemizde gerekse dünya genelinde bu mevzuya çok azca özen gösterilmekte, gerekli olan denetimler yapılmamaktadır. Bir binaya çoğu zaman 2 çeşit elektrik kablosu girer; nötr ve faz hattı olarak söyleyebiliriz. Cihazların ve insan sağlığının ve de aynı zamanda güvenliğini sağlamak için ise bir üçüncü kablo olan topraklama kablosuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Duvarlarımızdaki iki delikli prizlerimizin deliklerinden biri faz diğeri nötr kablo için yapılmıştır. Doğrusu eğer elimizde bir voltmetre varsa iki kısmın arasındaki gerilimi ölçtüğümüzde 220V değerini okumuş oluruz. Alışık olduğumuz bu 2 delikli priz çeşidinde görmüş olduğumuz üzere topraklama için ayrı bir kısım bulunmamaktadır. Bunun birçok ülke benzer biçimde ülkemizde de topraklamaya olması gerektiğinden çok daha az önem verildiğinin göstergesidir.

Topraklama Çeşitleri Nedir?

3 Çeşit topraklama çeşidi bulunmaktadır. Bunlar koruma, işletme ve fonksiyon topraklaması olarak sayabiliriz. Koruma topraklaması, olası bir tehlike anında insanı ve diğer canlıları dokunma gerilimine karşı korumak için meydana getirilen ek topraklama çeşididir. Metal çitler, tanklar, yürüyen merdivenler gibi yerlerde kullanılmaktadır. İnsanın temas etmesi beklenen tüm metal yüzeyler koruma topraklamasına dahildir.

İşletme topraklaması ise adında anlaşıldığı üzere işletmelerde ve büyük fabrikalarda kullanılmaktadır. İşletme ile toprak arasındaki gerilimin belli bir sayının üstüne çıkmasını engellemesi için yapılmıştır. Bu şebekelerde direnç üzerinden direkt olarak topraklama yapılabilir.

Son topraklama çeşidi ise fonksiyon topraklamasıdır. Belirli bir amaca yönelik yapılan topraklama çeşididir. Raylı sistem topraklamasına oldukça çok benzemektedir.