+90 (542) 804 09 55
Sosyal Medya Hesaplarımız

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır

175 kez görüntülendi
Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır

Toprak direnci, toprak ile elektrik akımı arasında gösterilen tepkidir. Topraklama ölçümünün tanımı ise, toprak direncinin test cihazları yardımı ile ölçülmesidir. Toprak, diğer maddelere göre çok az bir iletkenliğe sahiptir. Ama bazı durumlarda çok iyi bir iletken haline dönüşebilmektedir Bundan dolayı sistemler ile toprak arasında bir direnç durumu oluşmaktadır. Tesis kurulumuna başlanmadan önce, bu direnç ölçümleri gerçekleştirilerek gerekli hesaplamalar sonrasında, tesis kurulumu yapılmaktadır.

Topraklama Ölçümü hakkında daha detaylı bilgi ve hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız https://esismuhendislik.com.tr/topraklama-olcumu/ Burdan bize ulaşabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Topraklama Direncini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Elektrikli tesislerde ya da büyük yapılarda topraklama için elektrotlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Yapılan büyük fabrikalara bilgisayar ve elektrik ile kontrol edilen ekipmanlar eklemek, elektriksel gürültünün artmasına sebep olmaktadır. Metal olmayan kanallar yeraltına döşenerek düşük toprak direnci sağlanmaktadır. Toprak direncini etkileyen diğer bir faktör ise toprağın nemli olup olmamasıdır.

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılmaktadır?

Topraklama ölçümü yapmanın en iyi yolu, 2 kazıklı ölçümdür. Bunun için P ve C elektrotları toprağa bir çekiç yardımı ile çakılır. Bu çakılan elektrotlar arasında en az 5 metre mesafe olması gerekmektedir. Sonrasında yeşil kablo topraklama yerine bağlanması gerekmektedir. Çakılan elektrotların nemli yerde olması önemlidir. Çünkü hem yere çakılmaları kolay olacaktır, hem de toprak direncinin düşük çıkmasına olanak sağlayacaktır. Eğer çakılan toprağın nem oranı düşük ise, üzerine su dökmeniz iyi olacaktır.

Toprağın kendi içerisinde oluşturmuş olduğu direnç düşük ise, yapılan topraklamanın direnci de o derecede düşük olmaktadır. Bu direnç ayrıca Wenner Metodu ile 4 kazık yardımıyla ölçülebilmektedir. Bunu yapmak için kazıklar eşit uzaklıkta yere çakılarak ölçüm gerçekleştirilmektedir.

Toprak direncini ölçen cihazın kademesi toprak gerilimine getirilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında cihaz üzerindeki ekranda değerler görülecektir. Yazan değerlerin 10V ya da 10V altında olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Eğer bu değerler 10V üzerine çıkarsa, ölçülen toprak direncinde büyük hatalar gözlenebilmektedir. Bunu önlemek için gerilimin azaltılması gerekmektedir.

Diğer ölçüm aletlerinde ise, hassas ölçüm mantığı kullanılmaktadır. Test cihazınızın değerinin 2000 ohm olması gerekmektedir. Test yapacağınız sırada LED’lerin aktif olması önemlidir. Ölçüm yapacağınız yerdeki toprak direnci çok düşük ise 20 ohm civarına getirmeniz iyi olacaktır. Ekran üzerinde görmüş olduğunuz değerler topraklama yapılmış olan toprak direnci olmaktadır.